Peskio

Södra Fladen

Södra Fladen är en bukt på Stockholms skärgård, i Stockholm, Sverige. Tidvattnet här är litet — cirka ⁦0 m⁩ mellan låg- och högvatten vid springtid — så fiskeförhållandena beror mer på ljus, väder och månen.

70Bra

Bästa tidsfönster 16:00 – 18:00

Bra (70) — bäst runt ⁦16:00–18:00⁩, tack vare ljus från gryning eller skymning, en stor solunarperiod, sjunkande lufttryck.

  • Land0
  • Båt25
  • Klippa0
  • Kajak0
  • Undervattensjakt0uppsk.

Inte idag

Tillförlitlighet: högUppdaterad för ungefär 5 tim sedan
LandInte idagBåtInte idagKlippaInte idagKajakInte idagUndervattensjaktInte idag

Undvik ⁦00:00–00:00⁩

00:0003:0006:0009:0012:0015:0018:0021:00
Varför
  • ljus från gryning eller skymning
  • en stor solunarperiod
  • sjunkande lufttryck
  • stor dyning

Tryck på ett block för att se anledningarna

Tidvatten

-0.010.000.010.020.030.04 m02:1607:4016:1517:21557773651h3001:31–03:012h08:28–10:281h3015:30–17:002h20:50–22:500h6h12h18h24h
HögvattenLågvattenFiskepoäng per timmeMånen i zenit eller nadirMånuppgång eller månnedgångLjus från gryning eller skymningTidvatten i rörelse
Koefficient 76

Höjder över sjökortets ungefärliga nollnivå

  • Fiske—
  • Vind— kn
  • Vågor— m
Visa alla rader
  • Byvind— kn
  • Period— s
  • Ström— kn
  • UV—
  • Molnighet— %
  • Känns som— °
0h3h6h9h12h15h18h21h

Tryck på en timme för att se värdena

Vilken dag du bör åka

Uppdaterad för ungefär 5 tim sedan

DagFiskeLandBåtKlippaKajakUndervattensjaktVindVågorDyningVatten
mån 197086868686732–7kn NE0.14–0.46m ENE0.21m · 2.8s ENE11.4°
tis 207182737260576–16kn E0.18–0.88m ESE0.24m · 3.6s SE11.4°
ons 2171363800011–21kn SE0.90–1.42m SE0.39m · 4.8s ESE11.3°
tors 227002500012–21kn SE1.20–1.62m SE0.38m · 5.2s S11.4°
fre 2363606010905–22kn SSW0.74–1.32m SE0.73m · 4.3s ESE11.4°
lör 2463421600013–24kn SSE0.80–1.52m SSE0.36m · 4.5s S11.4°
sön 25620000023–42kn S1.64–3.52m S0.53m · 6.9s SSE11.1°

Även känd som

Sødra Fladen

Närmaste stad: Utö (⁦1.0 km⁩)

Fiskeplatser i närheten

Sevärdheter i närheten

  • Långskär — ö, ⁦1.5 km⁩
  • Utö kyrka — kyrka, ⁦1.3 km⁩

Frågor

Är 22 oktober 2026 en bra dag att fiska vid Södra Fladen?

Vår fiskepoäng för Södra Fladen den 22 oktober 2026 är 70 av 100 — Bra.

När är bäst för fisket i Södra Fladen den 22 oktober 2026?

De mest lovande fiskefönstren den 22 oktober 2026 är solunarperioderna: ⁦01:31–03:01, 08:28–10:28, 15:30–17:00, 20:50–22:50⁩. Gryning och skymning — runt 07:40 respektive 17:21 — är också värda att fiska vid.

Är tidvatten viktigt för fisket i Södra Fladen?

Svaret är nästan inget. Här ligger springtidshöjden på cirka ⁦0 m⁩, så vår poäng ger tidvattnet lite vikt på denna plats och lutar sig istället mot månen, ljuset och väderleken.

När går solen och månen upp i Södra Fladen?

På 22 oktober 2026 går solen upp klockan 07:40 och ner klockan 17:21. Månen går upp klockan 16:15 och ner klockan 02:16.