Peskio

Ytre Arna

Ytre Arna er en by ved Hardangerfjorden i Vestland, Norge, med en befolkning på 2.626.

70God

Bedste tidsrum 10:00 – 12:00

God (70) — bedst omkring ⁦10:00–12:00⁩, takket være en stor solunarperiode, lys fra daggry eller skumring, faldende lufttryk.

  • Kyst68
  • Båd67
  • Klipper67
  • Kajak65
  • Undervandsjagt65est.

Afsted

Pålidelighed: højOpdateret for cirka 5 t siden
KystAfstedBådAfstedKlipperAfstedKajakAfstedUndervandsjagtAfsted

Bedst ⁦09:00–12:00⁩·Undgå ⁦15:00–00:00⁩

00:0003:0006:0009:0012:0015:0018:0021:00
Hvorfor
  • en stor solunarperiode
  • lys fra daggry eller skumring
  • faldende lufttryk

Tryk på en blok for at se årsagerne

Tidevand

0.20.40.60.81.0 m03:0708:3617:0918:08557869661h3002:22–03:522h09:21–11:211h3016:24–17:542h21:43–23:430h6h12h18h24h
HøjvandeLavvandeFiskescore pr. timeMånen i zenit eller nadirMåneopgang eller månenedgangLys fra daggry eller skumringTidevand i bevægelse
Koefficient 54

Højder over omtrentligt søkortnul

  • Fiskeri—
  • Vind— kn
  • Bølger— m
Vis alle rækker
  • Vindstød— kn
  • Periode— s
  • Strøm— kn
  • UV—
  • Skydække— %
  • Føles som— °
0h3h6h9h12h15h18h21h

Tryk på en time for at se værdierne

Hvilken dag du bør tage ud

Opdateret for cirka 5 t siden

DagFiskeriKystBådKlipperKajakUndervandsjagtVindBølgerDønningVand
man. den 19.7079797979671–5kn SE0.18–0.36m W0.21m · 7.7s W12.9°
tirs. den 20.7078787578621–4kn SSE0.26–0.42m W0.30m · 9.9s WNW12.8°
ons. den 21.7184848483811–5kn SSE0.18–0.30m W0.20m · 10.0s WNW12.7°
tors. den 22.7068676765651–14kn SE0.20–0.70m SW0.17m · 8.2s WSW12.6°
fre. den 23.5573717269631–15kn SSE0.26–0.70m WSW0.33m · 5.9s WSW12.5°
lør. den 24.5567656663551–12kn SE0.22–0.56m W0.20m · 8.9s W12.4°
søn. den 25.592528009–18kn SE0.58–1.58m SSW0.54m · 7.9s SW12.3°

Bycentrene ligger nær Ytre Arna kirke, 0,5 km væk. Kystpunkter i nærheden omfatter Garnestangen (1,7 km), Stiganeset (1,8 km), Tona (2 km), Gygrasteinen (2,1 km), Litletveitane (2,2 km) og Festtangen (2,3 km), med øen Øyrane 4,3 km ude. Tidevandet her er halvdagligt med et mesotidal udsving, med en springflodsamplitude på 1,08 m.

Fiskesteder i nærheden

Nærliggende seværdigheder

  • Ytre Arna — kirke, ⁦0.5 km⁩
  • Øyrane — ø, ⁦4.3 km⁩

Spørgsmål

Er 22. oktober 2026 en god dag til at fiske ved Ytre Arna?

Vores fiskescore for Ytre Arna på 22. oktober 2026 er 70 ud af 100 — God.

Hvornår er der højvande ved Ytre Arna den 22. oktober 2026?

Højvande på 22. oktober 2026: ⁦09.00, 21.04⁩. Lavvand: ⁦02.44, 15.00⁩. Tiderne er lokale.

Hvad er tidevandsforskellen ved Ytre Arna?

Den gennemsnitlige springtidsforskel ved Ytre Arna ligger på cirka ⁦1,1 m⁩.

Hvad er tidspunktet for, at solen og månen står op ved Ytre Arna?

På 22. oktober 2026 går solen op klokken 08.36 og ned klokken 18.08. Månen står op klokken 17.09 og går ned klokken 03.07.