Den Blå Sten
Den Blå Sten er et kystpunkt på Skagerrak, i Østfold, Norge. Tidevandet er lille her — omkring 0,3 m mellem lav- og højvande ved springflod — så fiskeforholdene afhænger mere af lys, vejr og månen.
Bedste tidsrum 09:00 – 10:00
God (74) — bedst omkring 09:00–10:00, takket være en stor solunarperiode, lys fra daggry eller skumring, faldende lufttryk.
- Kyst77
- Båd69
- Klipper69
- Kajak38
- Undervandsjagt est.51
- Kyst77
- Båd69
- Klipper69
- Kajak38
- Undervandsjagt51est.
Afsted — Kyst, Båd el. Klipper
Pålidelighed: højOpdateret for cirka 0 t sidenBedst 15:00–18:00·Undgå 03:00–12:00
- en stor solunarperiode
- lys fra daggry eller skumring
- faldende lufttryk
- kraftig vind
- sandsynligvis grumset vand
Tryk på en blok for at se årsagerne
Tidevand
Højder over omtrentligt søkortnul
- Fiskeri—
- Vind— kn
- Bølger— m
Vis alle rækker
- Vindstød— kn
- Periode— s
- Strøm— kn
- UV—
- Skydække— %
- Føles som— °
Tryk på en time for at se værdierne
Hvilken dag du bør tage ud
Opdateret for cirka 0 t siden
| Dag | Fiskeri | Kyst | Båd | Klipper | Kajak | Undervandsjagt | Vind | Bølger | Dønning | Vand |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| man. den 19. | 87 | 85 | 86 | 62 | 75 | 2–10kn SSE | 0.04–0.14m SSW | 0.08m · 2.5s SSW | 11.3° | |
| tirs. den 20. | 68 | 63 | 66 | 54 | 55 | 4–13kn ENE | 0.06–0.12m S | 0.06m · 2.1s S | 11.0° | |
| ons. den 21. | 76 | 61 | 65 | 31 | 51 | 7–18kn E | 0.12–0.34m ESE | 0.14m · 2.4s E | 11.3° | |
| tors. den 22. | 77 | 69 | 69 | 38 | 51 | 7–15kn SE | 0.30–0.60m S | 0.32m · 3.4s S | 11.4° | |
| fre. den 23. | 83 | 80 | 80 | 64 | 64 | 4–9kn SE | 0.26–0.60m SW | 0.40m · 3.9s SW | 11.1° | |
| lør. den 24. | 70 | 64 | 67 | 38 | 52 | 7–11kn ESE | 0.14–0.44m SSW | 0.16m · 3.9s SSW | 11.1° | |
| søn. den 25. | 17 | 0 | 4 | 0 | 0 | 11–24kn S | 0.52–1.64m SSW | 0.61m · 5.7s SSW | 11.5° |
Nærmeste by: Kuhaugen (6.2 km)
Fiskesteder i nærheden
Nærliggende seværdigheder
- Tosekalven — ø, 2.3 km
Spørgsmål
Er 22. oktober 2026 en god dag til at fiske ved Den Blå Sten?
Vores fiskescore for Den Blå Sten på 22. oktober 2026 er 74 ud af 100 — God.
Hvad er de bedste tidspunkter for fiskeri ved Den Blå Sten den 22. oktober 2026?
De mest lovende fiskevinduer på 22. oktober 2026 er solunarperioderne: 02.01–03.31, 08.58–10.58, 15.59–17.29, 21.20–23.20. Daggry og skumring — omkring 08.09 og 17.49 — er også værd at fiske.
Har tidevand betydning for fiskeri ved Den Blå Sten?
Slet ikke. Amplituden her ligger på cirka 0,3 m, så vores score giver tidevandet ringe vægt på dette sted og lægger mere vægt på månen, lyset og vejret.
Hvad er tidspunktet for, at solen og månen står op ved Den Blå Sten?
På 22. oktober 2026 går solen op klokken 08.09 og ned klokken 17.49. Månen står op klokken 16.44 og går ned klokken 02.46.