Hyllested Skovgårde
Hyllested Skovgårde er en by på Kattegat-kysten i Midtjylland, Danmark, tæt på Ebeltoft.
Bedste tidsrum 09:00 – 11:00
God (74) — bedst omkring 09:00–11:00, takket være en stor solunarperiode, lys fra daggry eller skumring, en behagelig vandtemperatur.
- Kyst79
- Båd73
- Klipper61
- Kajak56
- Undervandsjagt est.41
- Kyst79
- Båd73
- Klipper61
- Kajak56
- Undervandsjagt41est.
Afsted — Kyst, Båd, Klipper el. Kajak
Pålidelighed: højOpdateret for cirka 10 t sidenBedst 06:00–09:00·Undgå 09:00–00:00
- en stor solunarperiode
- lys fra daggry eller skumring
- en behagelig vandtemperatur
- vender mod SE · pålandsvind
- sandsynligvis grumset vand
Tryk på en blok for at se årsagerne
Tidevand
Højder over omtrentligt søkortnul
- Fiskeri—
- Vind— kn
- Bølger— m
Vis alle rækker
- Vindstød— kn
- Periode— s
- Strøm— kn
- UV—
- Skydække— %
- Føles som— °
Tryk på en time for at se værdierne
Hvilken dag du bør tage ud
Opdateret for cirka 10 t siden
| Dag | Fiskeri | Kyst | Båd | Klipper | Kajak | Undervandsjagt | Vind | Bølger | Dønning | Vand |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| man. den 19. | 87 | 76 | 83 | 58 | 56 | 5–11kn ESE | 0.32–0.52m ESE | 0.21m · 2.8s E | 13.1° | |
| tirs. den 20. | 41 | 13 | 25 | 0 | 1 | 10–17kn E | 0.52–0.92m E | 0.12m · 3.8s ESE | 12.7° | |
| ons. den 21. | 96 | 97 | 60 | 60 | 21 | 15–15kn E | 0.58–0.82m SE | 0.29m · 3.3s ESE | 12.6° | |
| tors. den 22. | 79 | 73 | 61 | 56 | 41 | 5–14kn SSW | 0.46–0.76m S | 0.23m · 3.3s SSE | 12.5° | |
| fre. den 23. | 85 | 80 | 82 | 74 | 65 | 1–15kn S | 0.10–0.76m S | 0.18m · 2.5s SSW | 12.4° | |
| lør. den 24. | 69 | 60 | 62 | 55 | 45 | 4–17kn SE | 0.40–1.00m SE | 0.24m · 3.3s SE | 12.2° | |
| søn. den 25. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15–32kn SW | 1.14–2.34m SSW | 0.18m · 4.8s S | 11.9° |
De nærmeste strande er Holme Strand 2,8 km væk og Dråby Strand 3,4 km væk, mens Boeslum Strand ligger 7,1 km væk. Kobberhage, et kystpunkt, ligger 9 km væk. Ebeltoft er den nærmeste by 9,5 km væk, og havnen Ebeltoft Skudehavn ligger 10,4 km væk. Tidevandet er halvdagligt med en lille tidevandsforskel og en springflodsamplitude på 0,32 m.
Spørgsmål
Er 22. oktober 2026 en god dag til at fiske ved Hyllested Skovgårde?
Vores fiskescore for Hyllested Skovgårde på 22. oktober 2026 er 74 ud af 100 — God.
Hvad er de bedste tidspunkter for fiskeri ved Hyllested Skovgårde den 22. oktober 2026?
De mest lovende fiskevinduer på 22. oktober 2026 er solunarperioderne: 02.09–03.39, 08.59–10.59, 15.57–17.27, 21.21–23.21. Daggry og skumring — omkring 08.03 og 17.58 — er også værd at fiske.
Har tidevand betydning for fiskeri ved Hyllested Skovgårde?
Slet ikke. Amplituden her ligger på cirka 0,3 m, så vores score giver tidevandet ringe vægt på dette sted og lægger mere vægt på månen, lyset og vejret.
Hvad er tidspunktet for, at solen og månen står op ved Hyllested Skovgårde?
På 22. oktober 2026 går solen op klokken 08.03 og ned klokken 17.58. Månen står op klokken 16.42 og går ned klokken 02.54.